Bibliotekarzem w szkole jest

pani mgr Krystyna Habryka


W ROKU SZKOLNYM 2019/2020 BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek: 
Wtorek: 
Środa: 
Czwartek: 
Piątek: 

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Jest miejscem, w którym możemy wypożyczyć książki. Wypożyczyć to znaczy zabrać je do domu, przeczytać i zwrócić do biblioteki.


 

„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł, tworzy inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego”

(Jan Paweł II)


Aktualności:

Uroczyste wręczenie nagród

11 maja 2021 uczniowie klas młodszych w obecności wicedyrektora szkoły p. Grażyny Twardoch, swoich wychowawców oraz kolegów z klasy uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród za udział w konkursach przygotowanych przez bibliotekę szkolną. Nagrody zostały wręczone za konkurs o Józefie Piłsudskim. Konkurs odbył się w listopadzie z okazji święta niepodległości. Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne książki poświęcone polskim superbohaterom Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i książki o tematyce historycznej dla najmłodszych.

Wręczono również nagrody za konkurs recytatorski zatytułowany Wiosna w poezji zorganizowany w marcu z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji. Zwycięzcy konkursu recytatorskiego otrzymali pięknie wydane wiersze dla dzieci poetów polskich, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe książki opowiadające wierszowane historyjki na różne tematy z wiadomościami ortograficznymi.

Wręczenie nagród zostało poprzedzone wspomnieniem 100 rocznicy III powstania śląskiego. Uczniowie dowiedzieli się kiedy powstanie wybuchło, zobaczyli wystawę przygotowaną przez bibliotekarza zatytułowaną Powstania śląskie 1919,1920, 1921. Bibliotekarz zachęcił najmłodszych uczniów do poznania historii tamtych wydarzeń polecając wydaną przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach opowieść pt. Pola, Wojtek i trzy skrzydła. Historia o powstaniach śląskich dla dzieci oraz czytając fragment polecanej historii.

Wręczenie nagród i spotkanie z historią powstań śląskich odbyło się w 6 turach z zachowaniem reżimu sanitarnego.

K. Habryka

 

Odwiedziny

10 i 13 maja bibliotekę MSP nr 13 odwiedziły dzieci z piekarskiego żłobka. Dzieci przybyły do biblioteki razem z paniami opiekunkami i uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, wspierających rozwój mowy w oparciu o książki z serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać”. Grupa Pszczółek spotkała się z Puciem z książki Pucio mówi pierwsze słowa
i jego wesołą rodziną spędzając z nim prawie cały dzień. Dzieci poznały części garderoby, przedmiotów codziennego użytku w domu i w przedszkolu, odbyły wyprawę na zakupy. Grupa Słoneczek słuchała zabawnych wierszyków z książki do zabaw językowych Wierszyki ćwiczące języki i ćwiczyła wymawianie głosek przez wielokrotne powtarzanie sylab wplecionych w zabawny tekst.

___________________________________________

„Globalnie w bibliotekach”

9 maja uczniowie klasy 5 a w ramach zajęć bibliotecznych odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śląskich, gdzie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej zatytułowanej: Globalnie w bibliotekach – wodna edycja. Biblioteka bierze udział w programie pod nazwą „Globalnie w bibliotekach”, który jest realizowany przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 Podczas zajęć uczniowie poznali takie terminy jak: wirtualna woda, ślad wodny, dostęp do wody oraz ciekawostki wodne np.: ile wody trzeba zużyć do wyprodukowania komputera, mięsa, koszulki, jabłka, ile litrów wody zużywamy pod prysznicem, w pralce, zmywarce, w wannie. Zobaczyli film o wodzie, dowiedzieli się jak mało wody słodkiej znajduje się na kuli ziemskiej, mimo iż woda zajmuje większą część powierzchni globu ziemskiego. W czasie zajęć wzięli udział w wodnym quizie za pomocą platformy do przeprowadzania i tworzenia interaktywnych quizów Kahoot z wykorzystaniem urządzeń mobilnych – tabletów. Między sobą rywalizowało 6 zespołów. Uczniowie odpowiadali na pytania o wodzie. Wygrał zespół, który przyjął nazwę Xd. Na zakończenie zajęć poznali wodne wyzwania na świecie łącząc opis wyzwania wodnego z krajem, którego ono dotyczy.

Podczas wycieczki uczniowie mieli również okazję zobaczyć wystawę zatytułowaną Czekolada gorzko – słodkadowiedzieli się skąd pochodzi kakao, gdzie obecnie jest uprawiane, jak ciężką pracę trzeba wykonać, aby je wyprodukować oraz jak niesprawiedliwy jest podział środków uzyskanych ze sprzedaży gotowego produktu.

K. Habryka

___________________________________________

„Polscy pisarze i poeci w karykaturze”

9 maja w bibliotece odbyło się wydarzenie kulturalne – uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej Polscy pisarze i poeci w karykaturze. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum.

Wystawa prezentuje 32 karykatury polskich pisarzy i poetów, które powstały na podstawie prac znanego polskiego karykaturzysty Eryka Lipińskiego. Słowo wstępne wygłosił bibliotekarz, odsłonięcia wystawy dokonała wicedyrektor szkoły p. Grażyna Twardoch. Uczennice klasy III gimnazjum zaprezentowały anegdoty o Adamie Mickiewiczu, Henryku Sienkiewiczu, Bolesławie Prusie, Zofii Nałkowskiej, Cyprianie Kamilu Norwidzie, Władysławie Reymoncie, Tadeuszu Żeleńskim, Stefanie Żeromskim, Julianie Tuwimie,

Wystawę można oglądać do końca maja. Towarzyszy jej konkurs na odgadnięcie, jakich pisarzy i poetów przedstawiają umieszczone na wystawie karykatury.

Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w konkursie.

Bibliotekarz K. Habryka

___________________________________________

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

___________________________________________

logo

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca w bibliotece szkolnej powstała wystawa

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. CZEŚĆ WASZEJ PAMIĘCI

Wystawa prezentuje:
sylwetki „Żołnierzy Wyklętych” pochodzących z terenu Śląska lub przebywających na tym terenie (są wśród nich Gerhard Szczurek, Wiktor Kania, Henryk Flame, Jan Przewoźnik, Paweł Cierpioł, Paweł Heczko, Stefan Musiałek),
wykaz miejsc pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” na terenie województwa śląskiego (w naszym mieście takim miejscem jest Tablica upamiętniająca weteranów walk z okupantami Polski ufundowana w 1999 r. przez Ogólnokrajowy Związek Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego umieszczona na murze kaplicy na Rajskim Placu Bazyliki Najświętszej Marii Panny),książki o tej tematyce dostępne w bibliotece.

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją – bibliotekarz K. Habryka.

___________________________________________

Pasowanie na czytelnika

7 i 8 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się oficjalne pasowanie uczniów klas I na czytelnika. Nasi pierwszoklasiści korzystali z biblioteki bardzo licznie już od pierwszych miesięcy pobytu w szkole. Uroczyste ślubowanie złożyli na początku lutego – 7 lutego klasa I c, a 8 lutego klasa I a i I b.

Bibliotekarz razem z uczennicami klasy III a gimnazjum przygotował z tej okazji projekt teatralny w postaci teatru cieni, w którym zagrały lalki cieniowe animowane przez aktorów lalkarzy ukrytych za parawanem. W tej roli wystąpiły uczennice klasy III a gimnazjum, które również udzieliły lalkom głosu oraz czuwały nad realizacją dźwięku – muzyki do przedstawienia. Przedstawiona została bajka edukacyjna zatytułowana O Zającu Szybkim i Jeżu Kuśnierzu, której autorem jest pan Lech Tkaczyk, a która uczy, co jest najważniejsze w życiu i przestrzega przed tym, że nie wolno zadzierać nosa.

Po obejrzeniu bajki uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się, jakie książki znajdują się w bibliotece, wysłuchali pięknych wierszy Jana Brzechwy w przepięknym wykonaniu starszych koleżanek z gimnazjum oraz mieli okazję sprawdzić, co wspólnego mają książki z biblioteki z alfabetem – wszystko to na tle ilustracji przygotowanych w formie prezentacji multimedialnej.

W imieniu książek wystąpiła uczennica klasy II a, która wygłosiła prośby książek kierowane do dzieci.

Punktem kulminacyjnym było złożenie ślubowania i pasowanie na czytelnika zakładką do książki. Na pamiątkę pasowania każdy uczeń otrzymał również zakładkę.

Do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek nie trzeba było nikogo zachęcać.

___________________________________________

Świąteczne spotkanie z książką

14 grudnia uczniowie klasy II i III uczestniczyli w świątecznym spotkaniu z książką, podczas którego ich starsi koledzy z klasy VIII b czytali teksty ks. Jana Twardowskiego poświęcone świętom Bożego Narodzenia i wszystkim ważnym chwilom związanym ze całym okresem świątecznym od Adwentu po Niedzielę Chrztu Pańskiego. Lektura była świetnym przygotowaniem do Bożego Narodzenia. Mogliśmy się z niej dowiedzieć, że Święta uczą, by upominki nie tyle otrzymywać, ile umieć dawać innym, i nie tylko czekać na upominek dla siebie – takie to niby proste, ale przecież ważne w naszym skomercjalizowanym świecie.

___________________________________________

Kto Ty jesteś?

Spotkanie z książką patriotyczną

15 i 16 listopada w czytelni biblioteki odbyły się spotkania z książką patriotyczną zatytułowane, Kto Ty jesteś? W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1-3, którzy najpierw zobaczyli krótki film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zatytułowany Polskie symbole narodowe, a następnie na podstawie filmu i wiedzy zdobytej na lekcjach wzorowo odpowiadali na pytania dotyczące godła, flagi i hymnu Polski. Głównym celem spotkania była prezentacja książek patriotycznych zakupionych do biblioteki z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bibliotekarz opowiadał o książkach wydanych w serii Klub Małego Patrioty takich jak: Polscy naukowcy, Polscy wynalazcy, Polscy zdobywcy, Polscy artyści, Polskie samoloty, Polskie pojazdy, Polskie statki. Zaprezentował i czytał fragmenty książek o Ignacym Paderewskim  – IgnaśPoradnik małego PatriotyElementarz małego Polaka, Kto Ty jesteś i inne wiersze,  a także przedstawił książki zatytułowane: Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku, Alfabet niepodległości, Polskie symbole narodowe oraz Niepodległa. Krzyżówki patriotyczne dla dzieci. Wszystkie książki pięknie wydane, bogato ilustrowane wzbudziły ogromne zainteresowanie.
 
Nowe książki kupione z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
 

___________________________________________

Happening patriotyczny

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 7 listopada w auli szkolnej odbył się happening patriotyczny. Częścią happeningu była wystawa 100 książek na 100 lecie niepodległości, która prezentowała książki popularnonaukowe dotyczące Polski, jej historii, sławnych Polaków, polskich symboli narodowych oraz literaturę piękną z fabułą na tle historii Polski a także nowości zakupione w ostatnim miesiącu. Uczniowie zapraszali do czytania. Uczestnicy happeningu wzięli udział w quizie o Polsce, rozwiązywali krzyżówki historyczne, czytali głośno fragmenty książki Anny Skowrońskiej Alfabet niepodległości oraz wiersze patriotyczne.

___________________________________________

Dyktando Patriotyczne

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 5 listopada w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się Dyktando Patriotyczne. Uczniowie klas IV – VI i VII – VIII oraz gimnazjum wzięli udział w konkursie na najlepiej napisany tekst ze słuchu na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

___________________________________________

„Narodowe Czytanie” w MSP13

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, poprzez publiczne czytanie jej obszernych fragmentów. W czytelni biblioteki Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 z włączonymi oddziałami Miejskiego Gimnazjum nr 4 uczniowie najstarszych klas słuchali obszernych fragmentów powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie. Lektorami byli nauczyciele języka polskiego i historii. Zaprezentowano również wystawę dzieł czytanych w poprzednich edycjach Narodowego Czytania.

___________________________________________

Wizyta dzieci z Miejskiego Żłobka

23 kwietnia dzieci wraz z opiekunkami z Miejskiego Żłobka w Piekarach Śląskich udały się na wycieczkę do Biblioteki. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Nauczyciel bibliotekarz mgr Dorota Żelek poprowadziła spotkanie czytelnicze na temat Erica Carle i jego twórczości. Eric Carle to człowiek instytucja – pisarz, malarz, ilustrator, założyciel muzeum ilustracji dziecięcej. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a charakterystyczne ilustracje rozpoznawane są na całym świecie. Dzieciom ze żłobka najbardziej spodobała się książka „Bardzo głodna gąsienica”. Dzięki niej poznały etapy rozwoju motyla. Były również zabawy ruchowe, a także ćwiczenia oddechowe.

Każde dziecko wyszło z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i zakładką, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci, jak tylko pójdzie do szkoły.

___________________________________________

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

8

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to rok, kiedy przypominamy wiele radosnych wydarzeń z naszej historii jak i ofiar, jakie Polacy ponieśli w drodze do niepodległości.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji 12 kwietnia w bibliotece odbyła się prezentacja książek poświęconych tragedii katyńskiej, w której brali udział wszyscy uczniowie klas III gimnazjum. Było to pierwsze spotkanie z cyklu DLA NIEPODLEGŁEJ w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowane w bibliotece.

Po prezentacji odbył się konkurs, którego pytania nawiązywały do treści przedstawionych w prezentacji. Nagrodą w konkursie była pamiątkowa moneta wydana z serii ODZYSKANIE PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

Najwięcej punktów za poprawne odpowiedzi zebrała
Maja Siwiec uczennica klasy III d
 Wręczenie nagrody odbędzie się podczas uroczystości szkolnej.

Bibliotekarz Krystyna Habryka

___________________________________________

Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury „Chłopcy z Placu Broni”

12 kwietnia odbył się kolejny konkurs dotyczący znajomości lektury obowiązkowej. Tym razem rywalizowali uczniowie klas piątych, a tematem rozgrywki była powieść Ferenca Molnàra Chłopcy z Placu Broni. Jest to niezwykle popularna książka, klasyka literatury dziecięcej – piękna opowieść o przyjaźni, honorze, odwadze i poczuciu obowiązku.

Rywalizacja miała charakter zespołowy. Uczestnicy mogli wybrać kategorię (kto, co, jak, gdzie, kiedy), natomiast pytania losowali. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością treści lektury. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna klasy V b. Odpowiedzieli oni poprawnie na wszystkie pytania konkursowe!       

 Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy niezapomnianych emocji podczas czytania kolejnych książek (nie tylko lektur).

___________________________________________

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej

W dniu 5.04.2018r. klasa IIId, pod opieką wychowawcy, gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z biblioteką oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla najmłodszych czytelników. Ponadto uczniowie zostali zapoznani z zasadami korzystania z biblioteki oraz pracą bibliotekarza.

Następnie udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzozowicach–Kamieniu. Tam również mieliśmy okazję zobaczyć bogaty księgozbiór biblioteki.

Uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej. Obejrzeliśmy prezentacje multimedialną na temat książki, poszerzając na jej temat wiadomości. Przypomnieliśmy sobie popularnych autorów dziecięcych i ich dzieła. Uczestniczyliśmy w konkursach dotyczących bohaterów popularnych bajek i baśni.

Uczestnicy wycieczki po mile spędzonym czasie wśród książek pełni wrażeń wrócili do swojej szkoły.

W dniu 6.04.2018r. uczniowie z klasy VI B wraz z wychowawcą odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzozowicach-Kamieniu. Zapoznali się z bogatym księgozbiorem i ich rozmieszczeniem w wypożyczalni i czytelni. Uczestniczyli w zajęciach czytelniczych- „Znajdź swoja lekturę”. Zajęcia miały na celu wyrobienie umiejętności korzystania z katalogu on-line, poznanie typów wyszukiwarek oraz zdobycie informacji na temat rezerwowania książek i przedłużania czasu wypożyczenia.

___________________________________________

Konkurs czytelniczy dotyczący lektury „Opowieść Wigilijna”

22 lutego uczniowie klas siódmych rywalizowali w konkursie czytelniczym pod hasłem – Czy znasz „Opowieść wigilijną?”. Etap pisemny nie sprawił uczestnikom większych problemów. Rozstrzygnięcie konkursu umożliwił dopiero etap ustny, w którym uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące lektury. Bezkonkurencyjna okazała się klasa VII a. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia, a drugie – ex aequo – Paweł i Maciej. Trzeciego miejsca nie przyznano. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a wszystkich uczniów zachęcamy do uważnego czytania lektur (nie streszczeń!) – ten wysiłek nie pójdzie na marne!

___________________________________________

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

18 stycznia 2018 roku odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Uroczystość pasowania jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w życiu naszej placówki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych czytelników do czytania książek i korzystania ze zbiorów biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowanie przez uczniów klasy gimnazjalnej III d. Uczniowie klasy gimnazjalnej wcielili się w role przedstawicieli świata baśni. Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdzały ich znajomość świta bohaterów baśni i bajek. Później uczniowie zostali zapoznani z regulaminem wypożyczalni i czytelni. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zostali pasowani na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy z uczniów wpisał się do Księgi Czytelnika i otrzymał zakładkę do książki. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania.

___________________________________________

Konkurs czytelniczy „Czy znam wiersze Juliana Tuwima?”

W dniu 06.12.2017 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy, pt. „Czy znam wiersze Juliana Tuwima?’, skierowany do uczniów z klas II i III szkoły podstawowej. Celem konkursu było inspirowanie do aktywnego czytelnictwa. Kształtowanie umiejętności kojarzenia autora z tekstem wiersza i tytułem.

Konkurs składał się z kilku etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu krzyżówki z hasłem- Julian Tuwim. Drugi etap polegał na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie wylosowane z zestawu pytań dotyczących znajomości utworów poety. Trzeci etap polegał na skojarzeniu rekwizytu z tytułem wiersza. Czwarty etap polegał na znalezieniu w papierowych cukierkach fragmentu tekstu, przeczytaniu go  i odpowiedzeniu z jakiego wiersza pochodzi ten fragment.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością treści utworów. I Miejsce zajęli uczniowie: Laura z klasy III A oraz Szymon z klasy III B. III miejsce zajęła uczennica Oliwia z klasy III A

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

___________________________________________

Konkurs Recytatorski

W dniu 17 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski dla klas IV pod tytułem „Jesienne spotkanie z poezją dziecięcą”.

Konkurs miał na celu rozbudzenie zainteresowań literaturą dziecięcą, kształtowanie u dzieci wrażliwości na piękno ojczystego języka i promowanie utalentowanych dzieci.

Uczestnicy zaskoczyli wszystkich dojrzałością interpretacji, ekspresją słowa i zdolnością zapamiętywania tekstów.

Swoim występem dostarczyli publiczności wielu wspaniałych wrażeń oraz pozytywnych emocji. Komisja miała nie lada zadanie, żeby wybrać najlepszych. Oceniono poziom pamięciowego opanowania utworu oraz umiejętności interpretacyjne. W konkursie uczestniczyli uczniowie:

 

I MIEJSCE zajął Szymon z klasy IVd

II miejsce zajęła Weronika z klasy IVc

III miejsce zajęła Wiktoria z klasy IVc

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

___________________________________________

 

Apel poświęcony zwierzętom

„Zwierzęta są dobre dla Ciebie, bądź dobry dla zwierząt”

W dniu 17. listopada odbył się również w naszej szkole apel poświęcony zwierzętom.

Celem apelu było  uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u dzieci gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

Uczniowie z klas gimnazjalnym przeczytali światową deklarację praw zwierząt i uświadamiali o humanitarnym ich traktowaniu. Później uczniowie zobaczyli prezentacje pt.”Wierność i lojalność”. Gościem spotkania była pani Karina Osowska, wieloletnia wolontariuszka schroniska dla zwierząt oraz trenerka psów. Uczniowie mieli możliwość wysłuchać informacji dotyczących funkcjonowania schroniska a także sposobów adaptacji zwierząt. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli pokaz psich sztuczek. Apel zakończył się prośbą o przyłączenie się do akcji zimowej pomoc zwierzętom najbardziej potrzebujących pomocy. Zachęcamy gorąco dzieci i rodziców. Akcja zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla czworonogów trwa od 20. listopada do 8. grudnia 2017 r

___________________________________________

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” jest kontynuowana co roku w naszej szkole. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i rozbudzenie zamiłowania do książek. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas, II i III. Wysłuchali fragmentu książki „Cukierku, Ty łobuzie!”, pana Waldemara Cichonia. Przygody niesfornego małego kotka wszystkich zainteresowały i stały się początkiem uważnego śledzenia kolejnych jego  przygód i zapoczątkowały idee głośnego czytania w każdą środę w czytelni szkolnej.

Bezpośredni kontakt dziecka z książką od najmłodszych lat ma ogromne znaczenie. Czytanie zwiększa zasób słów, uczy poprawnego, komunikatywnego formułowania myśli i wypowiedzi. Kontakt z książką jest szczególnie ważny w rozwoju dzieci od najmłodszych lat. Czytanie książek dzieciom pobudza fantazję, rozwija język, słownictwo i  myślenie. Książki dostarczają wiedzę, pomagają zrozumieć świat i nas samych.        

___________________________________________

Wizyta w bibliotece

W dniu 11.10.2017r uczniowie z klasy III B wraz z wychowawczynią i panią bibliotekarką gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Poznali strukturę biblioteki. Szczególnie zapoznali się z działem z literaturą dla dzieci. To miejsce sprawiło im najwięcej przyjemności i zabaw, ponieważ mogli dowiedzieć się o nowych aplikacjach. Szczególnie dowiedzieć się na temat, rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą tabletów zobaczyli w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni, Małego Księcia, Jego planetę i to co przeżył podczas swojej wędrówki. Za pomocą narzędzi multimedialnych uczniowie przenieśli książkowe ilustracje do świata wirtualnego i stali się jego mieszkańcami. Wraz z Małym Księciem wybrali się na wędrówkę po planetach. Dzięki nowej technologii mogli pobudzić wyobraźnię i stać się towarzyszem  przygód Małego Księcia. Wszystkim zabawa z trójwymiarowymi ilustracjami bardzo się podobała.

Ponadto mogliśmy poznać urządzenie -drukarkę 3D i zobaczyć jak działa. Dużo radości sprawiło wydrukowanie przestrzenne figury wieży Eiffla. Ucieszyliśmy się jak Pani Bibliotekarka oznajmiła nam , że możemy ją zabrać ze sobą do szkoły.

Wszyscy uczniowie wrócili ze spotkania zadowoleni i wyrazili chęć korzystania z oferty Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich.

 

                        

___________________________________________

W jakim języku napisano wyraz „biblioteka”

Konkurs został zorganizowany w miesiącu październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.Adresowany był do uczniów klas starszych.

Uczniowie zgłosili się do nauczyciela bibliotekarza w terminie od 10-20.10.2017r, pod odbiór tekstu do wypełnienia. Zadaniem konkursu było podanie indywidualnie przy pomocy słownika właściwych odpowiedzi. Po wypełnieniu karty należało oddać ją do biblioteki w terminie od 23-31.10.2017r. Nauczyciel bibliotekarz wraz z aktywem bibliotecznym sprawdzał poprawność haseł.

Uczniowie, którzy prawidłowo podali wszystkie hasła zostali wynagrodzeni słodkimi upominkami.

___________________________________________

Międzynarodowy Dzień Postaci Z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozwijają i bawią  ale przede wszystkim przekazują prawdy życiowe.

W naszej szkole uczniowie z klasy VI A przebrali się za ulubionych bohaterów z bajek i czytali uczniom z klas młodszych bajki ze swojego dzieciństwa.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko doskonała zabawa ale także okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogactwo słownika, warto wiec po nie sięgać jak najczęściej.

 

       


Biblioteka szkolna jest do dyspozycji uczniów codziennie. Każdy ma możliwość korzystania z wypożyczalni oraz czytelni.
Wypożyczalnia systematycznie wzbogaca się o nowe woluminy. Czytelnia dysponuje szeroką prenumeratą czasopism.

W naszej bibliotece:

 • Jesteś zawsze mile widziany
 • Otrzymujesz informacje na interesujące Cię tematy
 • Możesz się czuć bezpiecznie i swobodnie

KOŁO PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

W bibliotece pracuje „Koło Przyjaciół Biblioteki” , którego członkowie pomagają swoim koleżankom i kolegom w doborze lektur, a także wykonują drobne prace biblioteczne.


REGULAMIN BIBLIOTEKI

 1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
 2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
 3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
 4. Jednorazowo można wypożyczyć jedną książkę na czas jednego tygodnia. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczeń a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
 5. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji książkowej.
 6. Czytelnik zobowiązany jest do dbałości o wypożyczone materiały.
 7. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
 8. Wszystkie wypożyczone materiały ( książki, czasopisma) powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

 1. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego i należy je zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
 2. Podręczniki są własnością biblioteki szkolnej, uczniowie maja obowiązek je szanować, chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
 3. Podręczniki należy przechowywać w okładce, nie wolno w nich niczego pisać, ani zaznaczać.
 4. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw lub ewentualnej wymiany okładki.
 5. Uczeń opuszczający szkołę zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników.
 6. Za zagubiony lub zniszczony podręcznik odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice.

 


Prezentacje i dokumenty: