Bibliotekarzem w naszej szkole jest mgr Dorota Żelek


W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek- piątek: 800 – 1700

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Jest miejscem, w którym możemy wypożyczyć książki. Wypożyczyć to znaczy zabrać je do domu, przeczytać i zwrócić do biblioteki.


 

„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł, tworzy inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego”

(Jan Paweł II)


Aktualności:

Konkurs czytelniczy „Czy znam wiersze Juliana Tuwima?”

W dniu 06.12.2017 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy, pt. „Czy znam wiersze Juliana Tuwima?’, skierowany do uczniów z klas II i III szkoły podstawowej. Celem konkursu było inspirowanie do aktywnego czytelnictwa. Kształtowanie umiejętności kojarzenia autora z tekstem wiersza i tytułem.

Konkurs składał się z kilku etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu krzyżówki z hasłem- Julian Tuwim. Drugi etap polegał na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie wylosowane z zestawu pytań dotyczących znajomości utworów poety. Trzeci etap polegał na skojarzeniu rekwizytu z tytułem wiersza. Czwarty etap polegał na znalezieniu w papierowych cukierkach fragmentu tekstu, przeczytaniu go  i odpowiedzeniu z jakiego wiersza pochodzi ten fragment.

Do konkursu przystąpili uczniowie:

Klasa II A

Milena Balon, Amelia Puchalska

Klasa III A

Laura Sieja, Karolina Piontek, Oliwia Koziej, Nadia Zabagło, Wiktor Pawlikowski

Klasa III B

Beata Gajdzik, Szymon Syrnik

III C

Laura Chwal, Jan Gawlik

III D

Emilia Duran, Alicja Skalna, Kalina Zorychta, Nikola Kutyniok, Szymon Widulski, Daria Bogacka, Kinga Hurny

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością treści utworów. I Miejsce zajęli uczniowie: Laura Sieja z klasy III A oraz Szymon Syrnik z klasy III B. III miejsce zajęła uczennica Oliwia Koziej z klasy III A

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

___________________________________________

Konkurs Recytatorski

W dniu 17 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski dla klas IV pod tytułem „Jesienne spotkanie z poezją dziecięcą”.

Konkurs miał na celu rozbudzenie zainteresowań literaturą dziecięcą, kształtowanie u dzieci wrażliwości na piękno ojczystego języka i promowanie utalentowanych dzieci.

Uczestnicy zaskoczyli wszystkich dojrzałością interpretacji, ekspresją słowa i zdolnością zapamiętywania tekstów.

Swoim występem dostarczyli publiczności wielu wspaniałych wrażeń oraz pozytywnych emocji. Komisja miała nie lada zadanie, żeby wybrać najlepszych. Oceniono poziom pamięciowego opanowania utworu oraz umiejętności interpretacyjne. W konkursie uczestniczyli uczniowie:

Z klasy IVa  uczniowie: Emilia Cofała, Kamil Krzewiński

Z klasa IVb uczniowie: Marta Sochacka, Nina Mrówka

Z klasy IVc uczniowie: Weronika Wylężek, Wiktoria Balicka, Agata Kolendo

Z klasy IVd uczniowie: Szymon Guła, Mateusz Szastok, Jakub Krauza, Szymon Gad, Kamil Wodarczyk

I MIEJSCE zajął Szymon Gad z klasy IVd

II miejsce zajęła Weronika Wylężek z klasy IVc

III miejsce zajęła Wiktoria Balicka z klasy IVc

Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Kamil Krzewiński, Nina Mrówka, Jakub Krauza, Kamil Wodarczyk

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

___________________________________________

 

Apel poświęcony zwierzętom

„Zwierzęta są dobre dla Ciebie, bądź dobry dla zwierząt”

W dniu 17. listopada odbył się również w naszej szkole apel poświęcony zwierzętom.

Celem apelu było  uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u dzieci gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

Uczniowie z klas gimnazjalnym przeczytali światową deklarację praw zwierząt i uświadamiali o humanitarnym ich traktowaniu. Później uczniowie zobaczyli prezentacje pt.”Wierność i lojalność”. Gościem spotkania była pani Karina Osowska, wieloletnia wolontariuszka schroniska dla zwierząt oraz trenerka psów. Uczniowie mieli możliwość wysłuchać informacji dotyczących funkcjonowania schroniska a także sposobów adaptacji zwierząt. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli pokaz psich sztuczek. Apel zakończył się prośbą o przyłączenie się do akcji zimowej pomoc zwierzętom najbardziej potrzebujących pomocy. Zachęcamy gorąco dzieci i rodziców. Akcja zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla czworonogów trwa od 20. listopada do 8. grudnia 2017 r

___________________________________________

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” jest kontynuowana co roku w naszej szkole. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i rozbudzenie zamiłowania do książek. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas, II i III. Wysłuchali fragmentu książki „Cukierku, Ty łobuzie!”, pana Waldemara Cichonia. Przygody niesfornego małego kotka wszystkich zainteresowały i stały się początkiem uważnego śledzenia kolejnych jego  przygód i zapoczątkowały idee głośnego czytania w każdą środę w czytelni szkolnej.

Bezpośredni kontakt dziecka z książką od najmłodszych lat ma ogromne znaczenie. Czytanie zwiększa zasób słów, uczy poprawnego, komunikatywnego formułowania myśli i wypowiedzi. Kontakt z książką jest szczególnie ważny w rozwoju dzieci od najmłodszych lat. Czytanie książek dzieciom pobudza fantazję, rozwija język, słownictwo i  myślenie. Książki dostarczają wiedzę, pomagają zrozumieć świat i nas samych.        

___________________________________________

Wizyta w bibliotece

W dniu 11.10.2017r uczniowie z klasy III B wraz z wychowawczynią i panią bibliotekarką gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Poznali strukturę biblioteki. Szczególnie zapoznali się z działem z literaturą dla dzieci. To miejsce sprawiło im najwięcej przyjemności i zabaw, ponieważ mogli dowiedzieć się o nowych aplikacjach. Szczególnie dowiedzieć się na temat, rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą tabletów zobaczyli w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni, Małego Księcia, Jego planetę i to co przeżył podczas swojej wędrówki. Za pomocą narzędzi multimedialnych uczniowie przenieśli książkowe ilustracje do świata wirtualnego i stali się jego mieszkańcami. Wraz z Małym Księciem wybrali się na wędrówkę po planetach. Dzięki nowej technologii mogli pobudzić wyobraźnię i stać się towarzyszem  przygód Małego Księcia. Wszystkim zabawa z trójwymiarowymi ilustracjami bardzo się podobała.

Ponadto mogliśmy poznać urządzenie -drukarkę 3D i zobaczyć jak działa. Dużo radości sprawiło wydrukowanie przestrzenne figury wieży Eiffla. Ucieszyliśmy się jak Pani Bibliotekarka oznajmiła nam , że możemy ją zabrać ze sobą do szkoły.

Wszyscy uczniowie wrócili ze spotkania zadowoleni i wyrazili chęć korzystania z oferty Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich.

 

                        

___________________________________________

W jakim języku napisano wyraz „biblioteka”

Konkurs został zorganizowany w miesiącu październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.Adresowany był do uczniów klas starszych.

Uczniowie zgłosili się do nauczyciela bibliotekarza w terminie od 10-20.10.2017r, pod odbiór tekstu do wypełnienia. Zadaniem konkursu było podanie indywidualnie przy pomocy słownika właściwych odpowiedzi. Po wypełnieniu karty należało oddać ją do biblioteki w terminie od 23-31.10.2017r. Nauczyciel bibliotekarz wraz z aktywem bibliotecznym sprawdzał poprawność haseł.

Uczniowie, którzy prawidłowo podali wszystkie hasła zostali wynagrodzeni słodkimi upominkami.

___________________________________________

Międzynarodowy Dzień Postaci Z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozwijają i bawią  ale przede wszystkim przekazują prawdy życiowe.

W naszej szkole uczniowie z klasy VI A przebrali się za ulubionych bohaterów z bajek i czytali uczniom z klas młodszych bajki ze swojego dzieciństwa.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko doskonała zabawa ale także okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogactwo słownika, warto wiec po nie sięgać jak najczęściej.

 

       


Biblioteka szkolna jest do dyspozycji uczniów codziennie. Każdy ma możliwość korzystania z wypożyczalni oraz czytelni.
Wypożyczalnia systematycznie wzbogaca się o nowe woluminy. Czytelnia dysponuje szeroką prenumeratą czasopism.

W naszej bibliotece:

 • Jesteś zawsze mile widziany
 • Otrzymujesz informacje na interesujące Cię tematy
 • Możesz się czuć bezpiecznie i swobodnie

KOŁO PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

W bibliotece pracuje „Koło Przyjaciół Biblioteki” , którego członkowie pomagają swoim koleżankom i kolegom w doborze lektur, a także wykonują drobne prace biblioteczne.


REGULAMIN BIBLIOTEKI

 1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
 2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
 3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
 4. Jednorazowo można wypożyczyć jedną książkę na czas jednego tygodnia. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczeń a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
 5. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji książkowej.
 6. Czytelnik zobowiązany jest do dbałości o wypożyczone materiały.
 7. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
 8. Wszystkie wypożyczone materiały ( książki, czasopisma) powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

 1. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego i należy je zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
 2. Podręczniki są własnością biblioteki szkolnej, uczniowie maja obowiązek je szanować, chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
 3. Podręczniki należy przechowywać w okładce, nie wolno w nich niczego pisać, ani zaznaczać.
 4. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw lub ewentualnej wymiany okładki.
 5. Uczeń opuszczający szkołę zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników.
 6. Za zagubiony lub zniszczony podręcznik odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice.

 


Prezentacje i dokumenty: