Bibliotekarzem w naszej szkole jest mgr Dorota Żelek


„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł, tworzy inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego”

(Jan Paweł II)


W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 BIBLIOTEKA CZYNNA:

Poniedziałek- piątek: 800 – 1700

 

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Jest miejscem, w którym możemy wypożyczyć książki. Wypożyczyć to znaczy zabrać je do domu, przeczytać i zwrócić do biblioteki.


 

Aktualności:

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” jest kontynuowana co roku w naszej szkole. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i rozbudzenie zamiłowania do książek. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas, II i III. Wysłuchali fragmentu książki „Cukierku, Ty łobuzie!”, pana Waldemara Cichonia. Przygody niesfornego małego kotka wszystkich zainteresowały i stały się początkiem uważnego śledzenia kolejnych jego  przygód i zapoczątkowały idee głośnego czytania w każdą środę w czytelni szkolnej.

Bezpośredni kontakt dziecka z książką od najmłodszych lat ma ogromne znaczenie. Czytanie zwiększa zasób słów, uczy poprawnego, komunikatywnego formułowania myśli i wypowiedzi. Kontakt z książką jest szczególnie ważny w rozwoju dzieci od najmłodszych lat. Czytanie książek dzieciom pobudza fantazję, rozwija język, słownictwo i  myślenie. Książki dostarczają wiedzę, pomagają zrozumieć świat i nas samych.        

___________________________________________

Wizyta w bibliotece

W dniu 11.10.2017r uczniowie z klasy III B wraz z wychowawczynią i panią bibliotekarką gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Poznali strukturę biblioteki. Szczególnie zapoznali się z działem z literaturą dla dzieci. To miejsce sprawiło im najwięcej przyjemności i zabaw, ponieważ mogli dowiedzieć się o nowych aplikacjach. Szczególnie dowiedzieć się na temat, rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą tabletów zobaczyli w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni, Małego Księcia, Jego planetę i to co przeżył podczas swojej wędrówki. Za pomocą narzędzi multimedialnych uczniowie przenieśli książkowe ilustracje do świata wirtualnego i stali się jego mieszkańcami. Wraz z Małym Księciem wybrali się na wędrówkę po planetach. Dzięki nowej technologii mogli pobudzić wyobraźnię i stać się towarzyszem  przygód Małego Księcia. Wszystkim zabawa z trójwymiarowymi ilustracjami bardzo się podobała.

Ponadto mogliśmy poznać urządzenie -drukarkę 3D i zobaczyć jak działa. Dużo radości sprawiło wydrukowanie przestrzenne figury wieży Eiffla. Ucieszyliśmy się jak Pani Bibliotekarka oznajmiła nam , że możemy ją zabrać ze sobą do szkoły.

Wszyscy uczniowie wrócili ze spotkania zadowoleni i wyrazili chęć korzystania z oferty Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich.

 

                        

 


Biblioteka szkolna jest do dyspozycji uczniów codziennie. Każdy ma możliwość korzystania z wypożyczalni oraz czytelni.
Wypożyczalnia systematycznie wzbogaca się o nowe woluminy. Czytelnia dysponuje szeroką prenumeratą czasopism.

W naszej bibliotece:

 • Jesteś zawsze mile widziany
 • Otrzymujesz informacje na interesujące Cię tematy
 • Możesz się czuć bezpiecznie i swobodnie

KOŁO PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

W bibliotece pracuje „Koło Przyjaciół Biblioteki” , którego członkowie pomagają swoim koleżankom i kolegom w doborze lektur, a także wykonują drobne prace biblioteczne.


REGULAMIN BIBLIOTEKI

 1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
 2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
 3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
 4. Jednorazowo można wypożyczyć jedną książkę na czas jednego tygodnia. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczeń a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
 5. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji książkowej.
 6. Czytelnik zobowiązany jest do dbałości o wypożyczone materiały.
 7. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
 8. Wszystkie wypożyczone materiały ( książki, czasopisma) powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

 1. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego i należy je zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
 2. Podręczniki są własnością biblioteki szkolnej, uczniowie maja obowiązek je szanować, chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
 3. Podręczniki należy przechowywać w okładce, nie wolno w nich niczego pisać, ani zaznaczać.
 4. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw lub ewentualnej wymiany okładki.
 5. Uczeń opuszczający szkołę zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników.
 6. Za zagubiony lub zniszczony podręcznik odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice.

 


Prezentacje i dokumenty: