Aktualności świetlicowe

aktualności

 

Zimowe zajęcia plastyczne 


Mikołajki

6 grudnia to dzień, na który wszystkie dzieci czekają z ogromnym zniecierpliwieniem i utęsknieniem. Już dużo wcześniej piszą do Niego listy, opisując wymarzone prezenty.

W tym dniu uczniowie klas I-III zgromadzili się w auli szkolnej i uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów z klasy VIa. Wysłuchali wierszy i piosenek o tematyce mikołajkowej. Wesoły nastrój udzielił się wszystkim i Świętego Mikołaja wyczekiwać będziemy również za rok!

IMG_20181206_131003_1CS


Magia czarów

Jest tylko jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są doskonałą okazją do wspólnej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobrażnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wróżby stały się doskonałą okazją do wspólnej zabawy w naszej świetlicy. Wielką atrakcją stał się taniec z miotłą oraz wóżby. Każdy z uczniów był ciekawy co go czeka w przyszłości. Wiele śmiechu i radości dostarczyły dzieciom przepowiednie. Wszyscy doskonale się bawili, humory dopisywały, a przepowiadana przyszłość zawsze może się zmienić. Wszystko zależy od nas. Warto o tym pamiętać.  


Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – pluszowy miś. Postanowiliśmy uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie przynieśli swojego ulubionego misia do świetlicy. Podczas wspólnego świętowania poznaliśmy historię przytulanki. Uczestniczyliśmy w wesołych zabawach „misiowych”. Następnie pani bibliotekarka przeczytała nam piękny wiersz o misiu, uświadamiając konieczność szanowania zabawek własnych i świetlicowych. Następnie wysłuchaliśmy ciekawostek o misiu z encyklopedii dla dzieci. Rozwiązywaliśmy szereg zagadek i miodowych zgadywanek.

Dzień Pluszowego Misia stał się jednym z najprzyjemniejszych świąt obchodzonych w szkole.

IMG_20181113_110217_1CS


Pasowanie na „Świetliczaka”

23 listopada odbyło się uroczyste „Pasowanie na Świetliczaka” Przyszłe Świetliczaki zostały poddane kilku próbom, aby następnie złożyć ślubowanie. Były to próby: sprawności, wiedzy, spostrzegawczości. Uczniowie mieli kilka zadań do wykonania. Musiały również przejść test gotowości świetlicowej, w którym czekało na nie wiele prób sprawdzających ich wiedzę i umiejętności. W ostatniej próbie sprawdzono znajomość regulaminu oraz zasad zachowania się w świetlicy. Dzieci poradziły sobie z tym doskonale. Gromkie brawa oznaczały zaliczenie wszystkich prób pomyślnie. Świetliczaki doskonale przeszły test gotowości świetlicowej. Potem nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na świetliczaka. Na dowód przyjęcia w grono świetliczaków złożyli swoje podpisy na akcie ślubowania.


Sto lat nasza Polska Niepodległa

11 listopada- to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, zwłaszcza, że w tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci w naszej świetlicy szkolnej uczestniczyły w cyklu zajęć – Dlaczego Polska odzyskała Niepodległość?. Uświadomiły sobie, że choć czasy, w którym przyszło nam żyć,  nie wymagają od nas postaw heroicznych i przelewania krwi za „wolność naszą i waszą” ,to patriotą można być także i dzisiaj. Patriota w teraźniejszym wymiarze to przede wszystkim pamięć o dorobku naszych przodków i szacunku do ich pracy. Troska o polski język i duma z tego co nasze, polskie. To kultywowanie dawnych zwyczajów i przywiązanie do tradycji. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie symbole narodowe: godło, flaga, hymn. Następnie na zajęciach plastycznych rysowali jak rozumieją pojęcie patriotyzm.

IMG_20181203_141738_15CS

IMG_20181113_110303_5CS


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowe Dzień Postaci z Bajek jest obchodzony na całym świecie 5 listopada. My również tego dnia obchodziliśmy to święto. W ramach obchodów uczyliśmy się piosenek z bajek, wspólnie czytaliśmy książki, rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące  różnych postaci bajkowych. Uczniowie poprzebierani za różnych bohaterów książkowych opowiadali, który z nich był ich ulubieńcem. Następnie swojego faworyta  odwzorowywali na papierze farbami i kredkami. To magiczne święto stało się pretekstem do wspomnień oraz okazją do skorygowania swojej wiedzy dotyczącej literatury dziecięcej.


Goście w świetlicy

Mając na uwadze potrzeby społeczne a przede wszystkim potrzeby emocjonalne dzieci w ramach współpracy z Miejskim Przedszkolem  w Piekarach Śląskich zaprosiliśmy grupę przedszkolaków do odwiedzenia naszej świetlicy. Bardzo ważnym momentem w życiu dziecka jest rozpoczęcie nauki w szkole, pokonanie lęku przed czymś nowym i nieznanym. W tym celu konieczna jest współpraca między tymi dwoma instytucjami, która zapewniałaby dziecku harmonijną, płynną i beztroską drogę z sali przedszkolnej do ławki szkolnej. Dzieci miały możliwość poznania wyposażenia sali świetlicowej. Czas pobytu w świetlicy minął wszystkim bardzo przyjemnie. Teraz już każde dziecko będzie wiedzieć gdzie można ciekawie i pożytecznie spędzić czas wolny przed i po zajęciach szkolnych.


Bezpieczna droga do szkoły

We wrześniu przypominamy sobie jak bezpiecznie zachowywać się na drodze do szkoły. Poznaliśmy znaki drogowe, telefony do służb ratunkowych, kiedy i gdzie przechodzić przez jezdnię. Mnóstwo wiadomości na ten temat i cennych rad udzielał Dino, Ćwirek i Nina, sympatyczna trójka bohaterów książki ‘’Bezpieczna droga do szkoły’’. Zakończeniem  tematyki bezpieczeństwa był udział w apelu poświęconym zasadom ruchu drogowego. W apelu uczestniczyli funkcjonariusze policji miejskiej, którzy bardzo szczegółowo omówili prawidłowe zachowanie się w ruchu drogowym.


Zaczytany wrzesień

Czytanie dzieciom jest skuteczną metodą wychowania wrażliwego człowieka, myślącego samodzielnie z bogatą wyobraźnią, umiejącego radzić sobie w życiu dzięki wiedzy i nabytym umiejętnościom. W celu kształtowania emocjonalnego stosunku do książki jako źródła wiedzy i budzenia zainteresowań twórczych realizujemy ‘’głośne czytanie’’ w kąciku czytelniczym. Cykl głośnego czytania zapoczątkowały przygody niesfornego kotka Cukierka, pióra Waldemara Cichonia. Obecnie najczęściej i najchętniej są słuchane baśnie i bajki czytane przez wychowawców świetlicy lub starszych kolegów. Po ich wysłuchaniu uczniowie mają możliwość wypowiadania się na temat fabuły oraz bohaterów występujących w nich, opowiedzenia co najbardziej ich zainteresowało lub wyjaśnienia niezrozumiałych słów, wątków oraz fabuły.