Z życia świetlicy

ŚWIETLICA W CZASIE ZDALNEGO NAUCZANIA

PROPOZYCJE ZABAW PLASTYCZNYCH

Czekają na Ciebie nowe Piny: 25+ - Poczta o2
Oto propozycja zabawy w teatr. Z papierowego talerzyka robimy buzię oraz z papieru wycinamy duże uszy, które mocujemy na bokach talerzyka. Na środku talerzyka wycinamy koło, przez które wkładamy skarpetę. Doklejamy oczy. Wkładamy rękę do skarpety i zaczynamy zabawę. Dużo radości.
Cardboard Roll Yarn Wrapped Bunny Craft with Free Printable Template #Easter #Eastercraft #Easterbunny #bunnycraft #cardboardrollcraft #freetemplate #kidscraft #kidcrafts
Wesołe zajączki z rolki po papierze toaletowym owijamy kolorową włóczką. Wycinamy kółko na buzię, rysujemy buźkę, naklejamy oczy oraz nosek, doklejamy uszy. Tak przygotowaną buzię wklejamy na rolkę papieru, na koniec doklejamy łapki. Powodzenia.


ANDRZEJKI, ANDRZEJKI…..

ŚWIETLICA DBA O WSZECHSTRONNY ROZWÓJ SWOICH PODOPIECZNYCH. WSZYSCY CHCEMY, ABY BYŁO BEZPIECZNIE I WESOŁO. KOLEJNĄ OKAZJĄ DO ZABAWY BYŁ WIECZÓR CZARÓW I WRÓŻB. ZAPROSILIŚMY DO ZABAWY PANIĄ DYREKTOR. DZIECI MIAŁY OKAZJĘ SKORZYSTAĆ Z UDZIAŁU W RÓŻNYCH WRÓŻB. ŚMIECHOM I TAŃCOM NIE BYŁO KOŃCA.

Znalezione obrazy dla zapytania misie

NASZ ŚWIETLICA TĘTNI ŻYCIEM. CODZIENNIE ODBYWAJĄ SIĘ CIEKAWE ZAJĘCIA, KTÓRE UMILAJĄ DZIECIOM CZAS POBYTU. STARAMY SIĘ, ABY DZIECI CZUŁY SIĘ U NAS DOBRZE, ŻEBY KULTYWOWAŁY TRADYCJE I ZWYCZAJE SZKOŁY, REGIONU, KRAJU.

25 listopada zorganizowano Dzień Pluszowego Misia. Zgodnie z tradycją uczniowie przynieśli swojego ulubionego misia – pluszaka. Wspólnie ze swoimi ulubieńcami brali udział w zabawach. Bawili się w znaną zabawę „Stary niedźwiedź…”, rozpoznawali i nazywali różne misie, obejrzeli prezentację multimedialną i dowiedzieli się skąd się wzięło to święto. Potem dzieci bawiły się w tzw. kodowanie. Na zakończenie była zabawa taneczna z misiami oraz każdy z uczestników otrzymał medal.

W dniu 4 listopada odbyła się I edycja szkolnego konkursu dla klas I-III „Mam talent”. Konkurs został przygotowany przez wychowawcę klasy IIb p.Irenę oraz nauczycieli świetlicy p.Matyldę oraz p.Grażynę. Dzieci zaprezentowały się wspaniale, odkryliśmy prawdziwe talenty z różnych dziedzin. Brawa dla wszystkich uczestników.

Znalezione obrazy dla zapytania Dzieci w świetlicy

Dnia 30 października w naszej świetlicy odbyła się uroczystość PASOWANIA NA ŚWIETLICZAKA dla naszych pierwszoroczniaków. Uczniowie musieli przejść różne próby i mieli do wykonania zadania: próba wiedzy – rozwiązywanie zagadek, próba sprawności – segregowanie ziaren, próba smaku – rozpoznawanie spożywanych produktów, próba zabawy – wspólny taniec, próba śmiechu – jedzenie kawałka cytryny z uśmiechem na ustach. Oprócz tego dzieci przypomniały zasady i regulamin świetlicy, złożyły uroczyste ślubowanie. Na koniec otrzymały dyplom i zasiadły do poczęstunku.

Z jesiennych prac plastycznych wykonaliśmy jeden z symboli jesieni – jeża.

Nasza świetlica to nie tylko zajęcia, które organizują nauczyciele. To również zabawy dowolne, wybranymi zabawkami, zabawy ruchowe, taniec…

Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej z tej okazji robimy naszym kochanym Paniom – wychowawcom klas niespodzianki – jesienne słoneczniki. Staramy się wykorzystać zużyte płyty i materiały naturalne.

Świetlica również dba o jesienny wystrój pomieszczenia. Dbamy o to, aby dekorować salę własnymi wytworami. Utworzyliśmy jesienny kącik przyrodniczy, w którym królują jesienne ślimaczki, jeżyki. Do wykonania zwierzątek użyliśmy darów jesieni: kasztanów i liści.

Znalezione obrazy dla zapytania dary jesieni

Nadszedł październik, a wraz z nim nowe wyzwania i możliwości. W tym miesiącu będziemy kontynuować tematykę jesieni, porozmawiamy o pracownikach szkoły oraz o agresji. Na koniec miesiąca spróbujemy wczuć się w atmosferę zbliżającego się listopada.

Wykonaliśmy już pracę plastyczną polegającą na odbijaniu kształtu liścia za pomocą kredki świecowej, wykorzystując kontury naturalnego liścia.

Podobny obraz

Kolejnym ważnym wydarzeniem przygotowanym przez nauczycieli świetlicy wraz z wychowawcą klasy IIb było zorganizowanie wyjazdu na wystawę „Przytul Polskę’. Wystawa ta zainaugurowała innowację pedagogiczną realizowaną w świetlicy „Jesteśmy patriotami”.

Znalezione obrazy dla zapytania jesienny liść

We wrześniu realizowaliśmy tematykę związaną z poznawaniem otoczenia, bezpieczeństwem, ekologią oraz jesienią. Wykonywaliśmy różnego rodzaju prace plastyczne, uczestniczyliśmy w zajęciach rozwijających kompetencje językowe, komunikacyjne, społeczne i przyrodnicze.

Zgodnie z zapowiedziami świetlica rozpoczęła swoją aktywność. Uczniowie bardzo chętnie angażują się do pomocy w dekoracji świetlicy. Każdy z nas chce, żeby było kolorowo i wesoło.

Nadszedł nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe zadania dla wszystkich chętnych do działań wychowanków świetlicy. Nasi podopieczni biorą udział w codziennych zajęciach. W poniedziałek są to zajęcia wprowadzające w tematykę tygodnia, we wtorek i czwartek zajęcia plastyczne, środa matematyczne, a w piątek o charakterze literacko – teatralnym. Każdy tydzień w miesiącu jest poświęcony innej tematyce. Wychowawcy prowadzą zajęcia i zachęcają uczniów do udziału. Życzymy wszystkim wychowankom zaangażowania, wytrwałości i cierpliwości.

ROK SZKOLNY 2019/2020

……………………………………………………………………………………………………………………………….

Nauczyciele świetlicy serdecznie dziękują Rodzicom za wszelką pomoc  i zaangażowanie w pracę świetlicy.

Dzięki wsparciu materiałowemu (zakup tzw. wyprawki) możliwe było zrealizowanie zaplanowanych działań świetlicowych.

Życzymy Państwu udanych wakacji.

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym 2019/2020.

Kierownik świetlicy GRAŻYNA WRÓBEL

W świetlicy mamy możliwość rozwijania swoich zdolności i talentów. Możemy w spokoju, z użyciem komputerów oraz tablicy multimedialnej ćwiczyć i bezpiecznie rozwijać umiejętności.

Zbliża się Dzień Mamy. My staramy się wykonać prezenty dla naszych kochanych mamuś. Niestety na efekty trzeba będzie poczekać…

Dzisiaj wykonaliśmy piękne tulipany…

W naszej świetlicy staramy się poznawać nowe techniki plastyczne. Dziś malowaliśmy farbami i solą. Oto nasze prace:

Prawda, że ładnie wyszło?

Po długiej przerwie wracamy do świetlicowych zajęć. Cały czas doskonalimy swoją sprawność plastyczną, wykonaliśmy rysunki techniką op-art. Poznaliśmy nurt sztuki lat 60 XX wieku. Istotą nurtu op – art jest wywołanie w oku widza wrażenia ruchu, pulsowania lub wibracji.

Tak, kochani… Wiosna już nadeszła, a do nas wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Dzieci powolutku przygotowują świąteczne dekoracje. Dzisiaj wykonały piękne kurczątko.

Uczestniczymy również w zabawach ruchowych w kolorowej sali zabaw.

Nasza świetlica to nie tylko zajęcia, zabawa, ale również taniec….

JUŻ WIOSNA!!!

 SPOTKANIE Z POEZJĄ DZIECIĘCĄ.

Wysłuchanie wiersza Danuty Wawiłow „Drzewa”. Przeprowadzenie rozmowy na temat zmian w przyrodzie, wykonanie pracy plastycznej „Drzewo”. Oto nasze prace

IMG_20190227_134330IMG_20190227_134354 IMG_20190227_134402

 PIERNIKOWE MIASTECZKO

Słuchanie bajek, wierszy i opowiadań stało się już pasją ‘Świetliczaków’. Tym razem recytowaliśmy wiersz Danuty Wawiłow „Zapach czekolady”. Słuchając utworu przypominaliśmy sobie smak pierników, które jeszcze nie tak dawno, w Święta Bożego Narodzenia, królowały na naszych stołach wśród innych przysmaków. Dlatego też z radością uczniowie przystąpili do wykonywania pracy plastycznej pt. Piernikowe miasteczko. Ozdabiali elementy krajobrazu- domy i drzewa białą farbą wspominając jak lukrowali upieczone pierniczki. Wszystkie prace zostały wyróżnione i umieszczone na naszej gazetce świetlicowej.

                             SAVE_20190206_090511


 

 GOŚCIE w ŚWIETLICY

      W dniu 30.01.2019 r do naszej szkoły przyszła grupa przedszkolaków wraz ze swoimi wychowawcami. Odwiedziły świetlicę szkolną. Mając na uwadze obecną porę roku i warunki atmosferyczne poruszyliśmy tematykę bezpiecznych zabaw na śniegu. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, po czym chętnie odpowiadały na pytania, dotyczące zachowania głównych bohaterów. Wzięły udział w zabawach dydaktycznych, przeplatanych zabawami ruchowymi. Wspólnie ustaliliśmy zasady i miejsca bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Duża frajdę sprawiło dzieciom malowanie zabaw zimowych przy użyciu folii bąbelkowej. Po jej pokolorowaniu powstały piękne kule śnieżne, na których pojawiły się dalsze arcydzieła. Każda praca była oryginalna i niepowtarzalna. Wszystkie dzieci postanowiły zabrać ze sobą swoje dzieło na pamiątkę miło spędzonego czasu i wspólnej zabawy.

Blogger Sheetal Bidaye talks about certain pointers that we can use to build our children's immunity.

SAVE_20190206_085930

SAVE_20190206_085942SAVE_20190206_085957SAVE_20190206_090037


         SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM 

W dniu 21 .01.2019 r .odbyło się na świetlicy spotkanie z panią leśnik z Nadleśnictwa Świerklaniec. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem leśnika, wyjaśnieniem co to jest las, na czym polega gospodarka leśna. Dzieci dowiedziały się jakie gatunki zwierząt i roślin występują w polskich lasach oraz jakie jest ich znaczenie dla człowieka i otaczającego nas środowiska. Pani opowiadała o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest troska o las. Mówiła o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich  zwyczajach i potrzebach. Dowiedziały się w jaki sposób prawidłowo dokarmiać dziko żyjące ptaki oraz zwierzęta. Uczestnicy spotkania uświadomili sobie prawdę, że są gośćmi w lesie i muszą zachować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Przekaz informacji wzbogacony był planszami, kolorowymi obrazami oraz prezentacją multimedialną. Ponadto pani przeprowadziła warsztaty edukacyjne – Poznajemy tropy i ślady zwierząt. Wyjaśniła pojęcia „Ślady”, „tropy’. Jaka jest między nimi różnica, czego jest więcej tropów czy śladów. Na podstawie odlewów z odciskami zwierząt i planszami uczyła jak rozpoznawać charakterystyczne ślady i tropy oraz przyporządkowywać je do danego gatunku zwierząt.

 Dzięki tej prelekcji i ciekawym warsztatom przyrodniczym dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcom. Lepiej poznały zasady przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym. Mamy nadzieję, że w okresie ferii wybiorą się wraz z dorosłymi do najbliższego lasu i będą wypatrywać na ośnieżonych ścieżkach ślady łapek, pazurów i raciczek. Przyjemna zabawa w tropicieli może zapoczątkuję pasję długich wędrówek po lasach i głęboką troskę o przyrodę.

1548078939954 1548079130061 1548078789934 1548078842567 1548078551481 1548078703385


Zima – pomagamy ptakom

Zima jest porą roku bardzo trudną dla ptaków, z powodu niskiej temperatury i trudnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji ptaki mają trudności ze znalezieniem odpowiedniej ilości  pokarmu. Dlatego też postanowiliśmy porozmawiać z uczniami na ten temat. Przeprowadziliśmy pogadankę  dotyczącą dokarmiania ptaków zimową porą, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodzaje pokarmów i karmników. Uczniowie obecni w świetlicy obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą różne rodzaje ptaków. Dowiedzieli  się, które z nich zostają w kraju a które odlatują w dalekie strony. Przedstawione w prezentacji ciekawostki dotyczące ich wyglądu, zachowań i sposobu życia stały się okazją do zadawania pytań i nawiązania ożywionej dyskusji. Utrwalenie zdobytej wiedzy odbyło się poprzez dopasowanie i rozpoznanie ptaków na obrazkach  i rozróżnienie ich na te, które odlatują do ciepłych krajów i  te które pozostają u nas na zimę. Później uczniowie z ochotą zabrali się do malowania karmników dla ptaków inni uczniowie z radością obserwowali ptaki gromadzące się wokół szkoły przez lornetkę. W ramach zajęć dotyczących pomagania zwierzętom w zimie oraz poznawania ich naturalnego środowiska do życia zaprosiliśmy do świetlicy PANIĄ LEŚNIK.

IMG_20190128_122307 IMG_20190128_122318

IMG_20190128_122312 IMG_20190125_132012 IMG_20190125_132300 IMG_20190125_132847SAVE_20190206_091131SAVE_20190206_091205

SAVE_20190206_091147


SPOTKANIE Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień  Kubusia Puchatka. Tego dnia na świetlicy królował Kubuś Puchatek. Osiemnasty styczeń nie jest przypadkową datą, bowiem tego dnia w 1882 roku urodził się  pisarz Alan Aleksander Milne, autor wesołych przygód Kubusia i jego przyjaciół. W tym cudownym dniu dzieci wysłuchały bajki , pt. Kocham Cię Kubusiu, pełną humoru opowieść o prawdziwej przyjaźni. Wysłuchały jak Krzyś oznajmia misiowe, że  jest jego największym przyjacielem. Dowiedziały się ,że swoich przyjaciół kochamy za to że są z nami. Odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Rozmawiały na temat wartości  przyjaźni . Obejrzały prezentację multimedialną, ukazującą historię misia Puchatka i jego przyjaciół. Później wykonały przepiękny portret Kubusia Puchatka. Dzieci super się bawiły ze swoim przyjacielem Kubusiem Puchatkiem w roli głównej.

Podobny obraz

IMG_20190118_125819IMG_20190118_125901IMG_20190118_130059


Zimowe zajęcia plastyczne 

SAVE_20190121_082548SAVE_20190121_082608SAVE_20190121_082716 (1)SAVE_20190121_082801 (1)SAVE_20190121_082735


Mikołajki

6 grudnia to dzień, na który wszystkie dzieci czekają z ogromnym zniecierpliwieniem i utęsknieniem. Już dużo wcześniej piszą do Niego listy, opisując wymarzone prezenty.

W tym dniu uczniowie klas I-III zgromadzili się w auli szkolnej i uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów z klasy VIa. Wysłuchali wierszy i piosenek o tematyce mikołajkowej. Wesoły nastrój udzielił się wszystkim i Świętego Mikołaja wyczekiwać będziemy również za rok!

IMG_20181206_131003_1CS


Magia czarów

Jest tylko jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są doskonałą okazją do wspólnej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobrażnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wróżby stały się doskonałą okazją do wspólnej zabawy w naszej świetlicy. Wielką atrakcją stał się taniec z miotłą oraz wóżby. Każdy z uczniów był ciekawy co go czeka w przyszłości. Wiele śmiechu i radości dostarczyły dzieciom przepowiednie. Wszyscy doskonale się bawili, humory dopisywały, a przepowiadana przyszłość zawsze może się zmienić. Wszystko zależy od nas. Warto o tym pamiętać.

IMG_20181130_125849 IMG_20181130_130620IMG_20181130_130949IMG_20181130_133721IMG_20181130_133842 IMG_20181130_135357


Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – pluszowy miś. Postanowiliśmy uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie przynieśli swojego ulubionego misia do świetlicy. Podczas wspólnego świętowania poznaliśmy historię przytulanki. Uczestniczyliśmy w wesołych zabawach „misiowych”. Następnie pani bibliotekarka przeczytała nam piękny wiersz o misiu, uświadamiając konieczność szanowania zabawek własnych i świetlicowych. Następnie wysłuchaliśmy ciekawostek o misiu z encyklopedii dla dzieci. Rozwiązywaliśmy szereg zagadek i miodowych zgadywanek.

Dzień Pluszowego Misia stał się jednym z najprzyjemniejszych świąt obchodzonych w szkole.

IMG_20181113_110217_1CSIMG_20181126_132257IMG_20181126_133529IMG_20181126_140755IMG_20181126_134406IMG_20181126_132440IMG_20181126_132039


Pasowanie na „Świetliczaka”

23 listopada odbyło się uroczyste „Pasowanie na Świetliczaka” Przyszłe Świetliczaki zostały poddane kilku próbom, aby następnie złożyć ślubowanie. Były to próby: sprawności, wiedzy, spostrzegawczości. Uczniowie mieli kilka zadań do wykonania. Musiały również przejść test gotowości świetlicowej, w którym czekało na nie wiele prób sprawdzających ich wiedzę i umiejętności. W ostatniej próbie sprawdzono znajomość regulaminu oraz zasad zachowania się w świetlicy. Dzieci poradziły sobie z tym doskonale. Gromkie brawa oznaczały zaliczenie wszystkich prób pomyślnie. Świetliczaki doskonale przeszły test gotowości świetlicowej. Potem nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na świetliczaka. Na dowód przyjęcia w grono świetliczaków złożyli swoje podpisy na akcie ślubowania.


Sto lat nasza Polska Niepodległa

11 listopada- to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, zwłaszcza, że w tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci w naszej świetlicy szkolnej uczestniczyły w cyklu zajęć – Dlaczego Polska odzyskała Niepodległość?. Uświadomiły sobie, że choć czasy, w którym przyszło nam żyć,  nie wymagają od nas postaw heroicznych i przelewania krwi za „wolność naszą i waszą” ,to patriotą można być także i dzisiaj. Patriota w teraźniejszym wymiarze to przede wszystkim pamięć o dorobku naszych przodków i szacunku do ich pracy. Troska o polski język i duma z tego co nasze, polskie. To kultywowanie dawnych zwyczajów i przywiązanie do tradycji. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie symbole narodowe: godło, flaga, hymn. Następnie na zajęciach plastycznych rysowali jak rozumieją pojęcie patriotyzm.

IMG_20181203_141738_15CS

IMG_20181113_110303_5CS


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowe Dzień Postaci z Bajek jest obchodzony na całym świecie 5 listopada. My również tego dnia obchodziliśmy to święto. W ramach obchodów uczyliśmy się piosenek z bajek, wspólnie czytaliśmy książki, rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące  różnych postaci bajkowych. Uczniowie poprzebierani za różnych bohaterów książkowych opowiadali, który z nich był ich ulubieńcem. Następnie swojego faworyta  odwzorowywali na papierze farbami i kredkami. To magiczne święto stało się pretekstem do wspomnień oraz okazją do skorygowania swojej wiedzy dotyczącej literatury dziecięcej.


Goście w świetlicy

Mając na uwadze potrzeby społeczne a przede wszystkim potrzeby emocjonalne dzieci w ramach współpracy z Miejskim Przedszkolem  w Piekarach Śląskich zaprosiliśmy grupę przedszkolaków do odwiedzenia naszej świetlicy. Bardzo ważnym momentem w życiu dziecka jest rozpoczęcie nauki w szkole, pokonanie lęku przed czymś nowym i nieznanym. W tym celu konieczna jest współpraca między tymi dwoma instytucjami, która zapewniałaby dziecku harmonijną, płynną i beztroską drogę z sali przedszkolnej do ławki szkolnej. Dzieci miały możliwość poznania wyposażenia sali świetlicowej. Czas pobytu w świetlicy minął wszystkim bardzo przyjemnie. Teraz już każde dziecko będzie wiedzieć gdzie można ciekawie i pożytecznie spędzić czas wolny przed i po zajęciach szkolnych.


Bezpieczna droga do szkoły

We wrześniu przypominamy sobie jak bezpiecznie zachowywać się na drodze do szkoły. Poznaliśmy znaki drogowe, telefony do służb ratunkowych, kiedy i gdzie przechodzić przez jezdnię. Mnóstwo wiadomości na ten temat i cennych rad udzielał Dino, Ćwirek i Nina, sympatyczna trójka bohaterów książki ‘’Bezpieczna droga do szkoły’’. Zakończeniem  tematyki bezpieczeństwa był udział w apelu poświęconym zasadom ruchu drogowego. W apelu uczestniczyli funkcjonariusze policji miejskiej, którzy bardzo szczegółowo omówili prawidłowe zachowanie się w ruchu drogowym.


Zaczytany wrzesień

Czytanie dzieciom jest skuteczną metodą wychowania wrażliwego człowieka, myślącego samodzielnie z bogatą wyobraźnią, umiejącego radzić sobie w życiu dzięki wiedzy i nabytym umiejętnościom. W celu kształtowania emocjonalnego stosunku do książki jako źródła wiedzy i budzenia zainteresowań twórczych realizujemy ‘’głośne czytanie’’ w kąciku czytelniczym. Cykl głośnego czytania zapoczątkowały przygody niesfornego kotka Cukierka, pióra Waldemara Cichonia. Obecnie najczęściej i najchętniej są słuchane baśnie i bajki czytane przez wychowawców świetlicy lub starszych kolegów. Po ich wysłuchaniu uczniowie mają możliwość wypowiadania się na temat fabuły oraz bohaterów występujących w nich, opowiedzenia co najbardziej ich zainteresowało lub wyjaśnienia niezrozumiałych słów, wątków oraz fabuły.